Dental İmplant Tedavisi

Dental implant tedavisi, eksik dişlerin tedavisi için kullanılan ve çene kemiğinin içerisine vida yerleştirilmesini sağlayan bir modern tıp tedavisidir. Kök niyeti gören vidaların üzerinde diş protezleri yerleştirilmektedir. Dental implant tedavisi süreci içerisinde diğer dişlere zarar verilmemektedir. Doğal, güvenli ve rahat bir şekilde yemek yeme, konuşma ve gülme imkânı sağlamaktadır.

Dental İmplant Tedavisi Nedir?

Dental implant tedavisi, modern diş hekimliğinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen diş çürükleri, çeşitli hastalıklar ya da kazalar sebebi ile birçok kişi diş kaybına uğramaktadır. Diş kayıpları hem estetik olarak kişilere rahatsızlık vermekte hem de yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için kullanılan tedavi yöntemleri de zaman içerisinde değişim göstermiştir. Önceki yıllarda genellikle diş kayıplarında tek tedavi yöntemi köprü ve takma diş uygulamalarıydı fakat modern yöntemlerin gelişmesi ve bilimsel araştırmalar sonucunda oluşturulan, daha estetik ve güvenilir bir yöntem olan dental implant tedavisi günümüzde diş kayıplarının tedavisinde en çok tercih edilen uygulamalardandır.

Dental implant, çene üzerinde oluşturulan yedek diş kökleri olarak tanımlanabilmektedir. Doğal diş kökleri ile uyumlu olacak şekilde kalıcı ya da çıkarılabilir yapay dişler için güçlü bir zemin hazırlamaktadır. Genellikle titanyum malzemesinden yapılmakta ve kök görevi üstlenmektedir.

Dental İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Dental implant tedavisinin uygulama alanı çene kemiği üzeridir. Bu sebeple tedavini uygulanacağı kişilerde çene ve kemik yapısı en önemli unsurlardan birisidir. Hastalarda implantların yerleştirileceği müsait bir kemik yapısının var olması ve yaraların iyileşmesini engelleyici bir hastalığının olmaması halinde dental implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Tedavi öncesinde röntgen ya da çeşitli görüntüleme cihazları ile çene yapısının implant için uygunluğu araştırılmaktadır. Yerleştirilecek olan vidaların belirli bir boyu, genişliği ve çene kemiği üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle dental implant tedavisinin uygulanabilmesi için kişilerin çene kemiği gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki kişilere dental implant tedavisinin uygulanması, yüz ve çene gelişiminin tamamlanmamış olmasından dolayı tercih edilmemektedir.

Dental İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Dental implant tedavisinde süreç ağız içinin detaylı olarak taranması ve panoramik röntgen, tomografi gibi çeşitli radyolojik muayenelerin yapılması ile başlamaktadır. Çene kemiği ve yüz yapısının implant için uygunluğu onaylandıktan sonra implantların yerleştirileceği nokta veya noktalar belirlenmekte ve genellikle lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturulmaktadır. Anestezi işleminden sonra, öncesinde hazırlanmış olan implantlar, cerrahi operasyon ile diş kökünün bulunduğu çene kemiği bölgesinde yerleştirilmektedir. Böylelikle cerrahi operasyon sonlanmakta ve bekleme aşamasına geçilmektedir.

Dental implant tedavisinde bekleme süreci, hastanın klinik bilgilerine ve yapısına bağlı olarak 6 hafta ile 6 ay arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu süreç boyunca, diş köküne yerleştirilen implantların, kemik ile kaynaşması ve vücudun implantları kabul etmesi beklenmektedir. Düzenli aralıklar ile doktor kontrolünde takip edilen sürecin sonunda kişiler, sağlıklı ve güvenli bir şekilde gündelik yaşantısına devam etmektedirler.

Dental İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Dental implant tedavisi uygulamalarının tercih edilmesinde etkili olan özellikleri ve avantajları şunlardır:

  • Doğal ve estetik bir görünüme sahip olan diş implantları, yapay bir his barındırmamaktadır. Bu nedenle doğal diş hissiyatı vermekte ve görünüş olarak da bir müdahale olduğunu belli etmemektedir.
  • Eksik diş yapısının olumsuz etkilediği akıcı konuşmalar için dental implantlar, kayma gibi bir durum söz konusu olmadığı için etkili bir çözüm olmaktadır.
  • Ağız sağlığına dikkat edilmesi ile uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır.
  • Diğer kayıp diş uygulamalarına nazaran dental implant tedavisinin sabit diş kökleri oluşturması nedeni ile yemek sırasındaki ısırma, çiğneme ve koparma işlemlerinde maksimum sonuç sağlamaktadır.