İnley Onley Porselen Dolgular

İnley onley porselen dolgular, koruyucu diş hekimliğinde ileri seviyedeki diş çürümelerinde alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Geleneksek dolgu işlemi için büyük fakat kaplama işlemi için küçük boyutlarda olan çürümelerde başvurulan inley onley porselen dolgular, laboratuvar ortamında özel olarak üretildikten sonra çürükleri temizlenmiş diş bölgesine diş hekimi tarafından başarılı bir şekilde yerleştirilmektedir.

İnley Onley Porselen Dolguları Nedir?

İnley onley porselen dolgular, çürük diş tedavilerinde başvurulan bir uygulamadır. Bir diş üzerine oluşan çürümenin normal bir dolgu işlemi ile tedavi edilemeyecek kadar geniş kapsamlı ve ileri seviyeli olması durumunda kullanılmaktadır. Aynı dişe kaplama yapılmamasının sebebi ile kaplama için gerekli olan çürümeden de daha az çürümüş olmasıdır. Porselen dolgu olarak da adlandırılan inley ve onley dolguların malzemeleri laboratuvar ortamında özel olarak üretilmektedir. Diş hekimi tarafından farklı yöntemler ile dişe bağlanan inley ve onley porselen dolgular, kişinin ağız ve diş yapısına uygun olarak tasarlanmakta ve böylelikle estetik açıdan daha düzgün bir görüntünün elde edilmesi sağlanmaktadır. Estetik diş cerrahisi hekimliği uygulamaları arasında en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir.

İnley Porselen Dolgu ve Onley Porselen Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnley porselen dolgu ile onley porselen dolgu, yapıldıkları malzeme ve uygulanış biçimleri aynı olsa da uygulama bölgeleri arasında farklılık göstermektedirler. Bu farkı belirleyen şey ise çürük büyüklüğü ve çürüğün yayıldığı bölgedir.

İnley porselen dolgu, diş üzerindeki tepecik diye adlandırılan çıkıntıların sağlam olduğu, o bölgede herhangi bir çürümenin görülmediği durumlarda kullanılmaktadır. İnley porselen dolgunun uygulanacağı bölge genellikle içeri doğru diş doku kayıplarının oluştuğu bölgelerdir. Diş yapısına ve boyutuna uygun olarak üretilen inley porselen dolgular, diş hekimi tarafından başarılı bir şekilde dişin iç kısmındaki boşluğa yerleştirilmektedir.

Onley porselen dolgu, kron kaplama ile benzerlikler göstermektedir. Dişin daha çok üst ve yüzey kısmında oluşan diş çürümeleri ve diş dokusu kayıplarında kullanılmaktadır. Genellikle geniş hacimli ve büyük dolgulardır ve inley porselen dolgular gibi kişiye özel olacak şekilde laboratuvar ortamında üretilmektedir.

İnley Onley Porselen Dolguları Nasıl Uygulanır?

İnley onley porselen dolguların uygulanma biçimleri, kron kaplama işlemi ile benzerlik gösterse de kron kaplama işleminde olduğu kadar diş yapısının şekillendirilmesine ve düzenlenmesine gerek kalmamaktadır. Doğal diş yapısının korunması ve estetik görünümünün kaybedilmemesi için uğraşan diş hekimleri tarafından yapılan inley onley porselen dolgu tedavisine, ilk olarak ağız ve diş sağlığı muayenesi ile başlanmaktadır. Gerekli klinik muayene sonrasında çürük tespit edilen dişlerin çevresi, diğer dolgu işlemlerinde de olduğu gibi uyuşturulmakta ve diş üzerindeki çürük bölgeler temizlenmektedir. Temizlik sonrası diş yüzeyinde oluşan boşluklar, teknolojik araçların yardımı ile modellenerek, laboratuvar ortamında inley ya da onley porselen dolgu üretimi için hazırlanmaktadır. Laboratuvar ortamında dolguların üretileceği süre boyunca hastalara geçici dolgu işlemi uygulanmaktadır. Sonrasında kişi, kendi kalıcı inley ya da onley porselen dolgusuna kavuşmaktadır.

İnley Onley Porselen Dolgularının Avantajları Nelerdir?

İnley onley porselen dolgularının tercih edilmesinde etkili olan özellikleri ve sahip oldukları avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Yüksek estetik başarılarına sahiptir. Ağız yapısına uygun olarak rahat bir şekilde tasarlanabilmektedir.
  • Uzun ömürlü ve ağız sağlığına uygun porselen malzemeden üretilmektedirler.
  • Standart doğal diş bakımı haricinde ekstradan bir bakıma ihtiyaç duymamaktadırlar. Günlük olarak diş fırçalamak ve düzenli diş ipi kullanımı yeterli olmaktadır.
  • Zaman içerisinde oluşabilen aşınmalara karşı dayanıklıdır.
  • Ağız bakımının düzgün bir şekilde yerine getirilmesi sayesinde uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.
  • Diğer dolgularda gözlemlenen zaman içerisinde dolgunun küçülmesi olayı, inley onley porselen dolgular için geçerli bir durum değildir.