Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi çürük ya da travma gibi nedenlerle hasara uğramış dişlerin eski fonksiyon ve sağlıklarına kavuşturulmasını hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi sırasında dişin hasar görmüş enfekte kısmı temizlenir ve yeniden yapılandırılır. Böylece hasarlı dişin neden olduğu ağrı ve enfeksiyon tedavi edilir, diş çiğneme fonksiyonuna tekrar kazandırılır. Kanal tedavisini ertelemek doğal diş kaybına ve enfeksiyonun diğer dokulara yayılmasına neden olur. Her tedavide olduğu gibi kanal tedavisinde de erken teşhis uzun vadede dişin ağızda kalması açısından çok önemlidir.

Kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Uygun anestezi teknikleri ve modern tedavi yöntemleri sayesinde kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilmez. Bazı istisnai durumlarda hasta ağrı duyduğunu ifade ederse hekim gerekli önlemleri olarak tedaviyi uygun bir zamana erteleyebilir.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Sorunlu dişin durumuna göre tek seansta bitebileceği gibi tedavi 2-3 seansta sürebilir. Her bir seans yaklaşık 30- 45 dakika arasındadır. Seanslar arasındaki süreye dişin durumuna göre doktorunuz karar verecektir.

Kanal tedavisi bittikten sonra dişte tekrar ağrı olur mu?

Kanal tedavisi tamamlanana kadar geçen sürede, seanslar arasında ağrı ya da şişlik gözlenebilir. Bu durumda doktorunuz ilaç reçete edebilir veya tekrar dişe işlem yapabilir. Ancak tedaviniz tamamlandıktan sonra dişinizde ağrı veya fonksiyon problemi olmayacaktır.

Kanal tedavili dişin ömrü ne kadardır ?

Uygun malzeme ve yöntem ile alanında uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde kanal tedavili diş uzun yıllar ağızda kalabilir.

Kanal tedavisi sonrasında dişlerde renklenme görülür mü?

Son yıllarda geliştirilen kanal dolgu malzemeleri dişte renklenmeye sebep olmamaktadır. Özellikle ön bölgede uygulanan estetik dolgu malzemeleri ile dişin doğal görünümü sağlanır. Daha önceden yapılmış kanal tedavisi nedeniyle renklenen dişleri de beyazlatmak mümkündür. Bu işleme intracoranal beyazlatma adı verilir. Oldukça başarılı sonuçlar edilmektedir.

Kanal tedavili diş tekrar çürür mü?

Ağız bakımı yeterince yapılmaz ise kanal tedavili diş tekrar çürüyebilir ve tekrar tedavi ihtiyacı doğabilir. Kanal tedavisi tekrarı her zaman mümkün olmayabilir. Genellikle bu işlem Kanal tedavisi uzmanları (endodontist) tarafından yapılmaktadır.