İnvisalign Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi diğer bir adıyla invisalign, diş telleri ile benzer şekilde çalışan ve daha basit kullanılabilen bir diş tedavisi yöntemidir. Dişlerin etrafını sararak dişe hareket sağlayan ve ısı yardımıyla şekil verilebilen plastik plaklar şeffaf görüntüsü sayesinde gün içinde kullanımı daha avantajlıdır. İlk bakışta fark edilmesi zor olması nedeniyle kullanımı açısında avantaj sağlamaktadır.

Ağız ölçülerinin alınmasının ardından bilgisayar ile yapılan alçı model programları ile 3D olarak dizayn edilen plak, ortodonti uzmanı tarafından incelenerek tedavi için uygulanır. Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken temel unsur dişlerin invisalign tedavisi ile düzelip düzelmeyeceğinin belirlenmesidir.

İnvisalign Tedavisi Nedir?

İnvisalign diş tedavisi son yıllarda yaygın olarak başvurulan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Dişlerinde görünün sorunları olan ve çapraşık dişlerin tedavisi için uygulanan tel tedavisinin yerine uygulanabilir. Diş teli tedavisinin uygulanmasına gerek kalmadan hastaların diş ve ağızı ile uyumlu şeffaf bir plakanın kullanımı ile daha pratik ve estetik bir şekilde tedavinin uygulanması mümkündür.

Tel takılmasına gerek kalmadan dişlerin düzelmesini hedefleyen tedavi yöntemi ile dişlerin değişiklik kazanması beklenir. 3D modeller ve animasyon yöntemleri kullanılarak tedavi sonunda hasta ve diş hekimi tarafından dişlerin kazanabileceği görünüm belirlenebilir. Özellikle estetik gülüş tasarımı konusunda son yıllarda bu tedavi yöntemine sıklıkla başvurulmaktadır.

İnvisalign Tedavisinin Diş Telinden Farkları ve Avantajları

Diş teli ve invisalign tedavisi arasındaki temel fark invisalign tedavisinin uygulandığı kişilerin uzun aralıklarla daha kısa doktor kontrollerine başvurmasıdır. Öte yandan görünüm konusunda da invisalign yöntemi ile şeffaf plakalar kullanılarak çoğu zaman fark edilmesi güç bir görünümün kazandırılması mümkündür. Her iki tedavi yöntemi de farklı avantajlara sahiptir.

Diş teli tedavisi ise çok daha büyük kapanış sorunları, geniş aralıklar ve büyük kök hareketleri yaşayan hastalar için daha uzun süreli olarak tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Diş teli ve braketlerle daha uzun süre ce yoğun bir tedavi uygulanabilir. İnvisalign tedavisi için uygun olan hastalar ayrıca istediği her şeyi daha rahat tüketebilir.

İnvisalign Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Telsiz ortodonti tedavisi olarak da tanımlanabilen invisalign yöntemine dişlerinde çeşitli görünüm sorunları yaşanan kişiler için başvurulması mümkündür. Küçük çapraşıklar, ufak aralıklar ve diğer benzer bozukluklar için diş ve ağız yağısına bağlı olarak şeffaf plak tedavisi uygulanması mümkündür. Bu tedavi türü için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Dişlerin hareket etmesi için hazırlanan özel şeffaf plak istenen pozisyona dişlerin getirilmesi için diş telleri ile benzer bir görev yapar. Ancak invisalign tedavisi daha zahmetsiz ve rahattır. Bu nedenle ikisi arasında tercih yapılırken invisalign yaygın olarak tercih edilecektir.

İnvisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnvisalign diş tedavisi için öncelikle hastanın ölçüleri alınır. Ağız ve diş ölçülerinin alınmasının ardından bilgisayar destekli programlar ile 3 boyutlu olarak özel plak üretimi gerçekleştirilmektedir. Tedavi için kaç uzman tarafından kaç adet plak kullanımının gerektiğinin belirlenmesi ve tedavi süresi belirlenecektir.

Hekim tarafından hastaların ağzına uygulanan plaklar her 15 günde bir ağızda kalacak şekilde uygulanır. Değişim sırasında da diş hekimi tarafından dişlerin gelişimi kontrol edilir. Sadece yeme içme sırasında plakların çıkarılmasına izin verilmektedir. İnvisalign tedavisi sayesinde hastaların diş teline göre çok daha özgür biçimde dişlerinin düzeltilmesi için tedavi uygulanması mümkündür. Tedaviden etkili bir sonuç almak için gün boyu plakların dişte kalması gerekir. Günlük yaşamda invisalign hastaları olumsuz etkilemez. Ayrıca temizliği ve takım çıkarılması da son derece basittir.