Pedodontik Zirkonyum Kronlar

Zirkonyum kron tedavisi toplumda yaygın olarak kaplama olarak da bilinir. Kron uygulaması özellikle dişlerde çok fazla madde kaybı yaşanması durumunda uygulanmaktadır. Öte yandan estetik diş tedavilerinden de son yıllarda yaygın olarak bu tip kaplama tedavilerine başvurulduğu görülmektedir. Pedodonti kapsamında ise çocuklar için süt dişlerinde oluşacak olası sorunları engellemek için zirkonyum kron tedavisine başvurulması gerekir. Ebeveynler tarafından çoğu zaman ihmal edilen bu dişler, çocuğun ağız ve diş sağlığının temelini oluşturacağı için gelecekte de olası sorunların engellenmesi adına son derece önemlidir.

Çocukların diş sağlığının korunması ve aynı zamanda daha estetik bir diş görünümüne kavuşması için zirkonyum kron tedavisinin uygulanması mümkündür. Pedodontik zirkonyum kronlar çocuklara özel olarak üretilerek uzman hekimler tarafında tedavi uygulanmaktadır.

Çocuklarda Zirkonyum Kron Kaplama Tedavisi

Çocuklarda zirkonyum kron tedavisi diş hekimliğinde birçok yönden avantaj sağlayan bir uygulama olan zirkonyum kron kaplamanın süt dişlerinde etkili bir biçimde kullanımını kapsar. Estetik görünün sağlanması, doku uyumu, güçlü, doğal ve sağlıklı diş yapısının oluşumu için zirkonyum kaplama uygulanabilir. Çocuklarda ise süt dişlerine özel olarak üretilen ve uygulanan zirkonyum kronlar dişler için gerekli ön hazırlığın yapılmasının ardından uygulanabilir.

İhtiyaca göre çocuklar için özel olarak üretilen marka ve materyale göre farklı zirkonyum kaplamalar tercih edilebilir.

  • Paslanma çelik kronlar
  • Zirkonyum kronlar vb.

Olarak farklı unsurlardan bahsetmek mümkündür.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Çocuklarda zirkonyum kaplama özellikle erken yaşlarda görülen çürüklerde ve dişte yüksek miktarda madde kaybı yaşanması gibi durumların önün geçilmesi adına uygulanabilir. Çürümeye bağlı olarak yaşanan kırıklar, boyut olarak küçülen süt dişleri ve düşme vb. sorunlar için zirkonyum kron uygulamasına başvurmak gerekir. Kırılmaya karşı yüksek direnç gösteren ve beyaz parlak renkleri ile ayrıca gülüş estetiğinin de sağlanmasına yarayan zirkonyum kronlar özellikle ön dişlerinde yüksek oranda çürük görünen çocuklar uygulanması gerekir.

Süt arka azı dişlerinde özellikle dolgu gibi tedavilerin zor yapılmasına bağlı olarak zirkonyum tedavisine başvurulması mümkündür. Pedodontik zirkonyum kronlar günümüzde çocuklar ve yetişkinler için yaygın olarak tercih edilen tedavi ve diş estetik yöntemlerinden biridir.

Çocuklarda Zirkonyum Kaplama Hangi Yaşta Yapılır?

Zirkonyum kaplama tedavisinin çocuklarda yapılması için farklı yaş aralıklarından söz edilebilir. Genel itibariyle zirkonyum kronların bilhassa estetik amaçlı yapılmasında 18 yaş ve üzerinde olunması tavsiye edilecektir. Ancak zorunlu hallerde 4 yaş ve altı çocuklarda ise diş çürükleri, düşme ve kırıklar nedeniyle oluşan sorunların engellenmesine yönelik zirkonyum kron kaplama uygulanması mümkündür.

Pedodonti uygulamaları 0 – 13 yaş grubuna yönelik yapılan diş tedavileridir. Bu nedenle çocuklar için zirkonyum kron kaplama tedavisine başvurulması halinde pedodontistler tarafından uygun tedavi yöntemlerinin seçilmesi gerekecektir.

Süt Dişlere Zirkonyum Kron Kaplama Uygulanır Mı?

Süt dişlerde zirkonyum kron tedavisi ihtiyaç duyulması halinde rahatlıkla uygulanabilir. Özellikle çocukların dişlerinde fazla miktarda yaşanacak diş madde kayıpları ve çürümeye bağlı düşmeler, kırılmalar ve diğer sorunlara yönelik süt dişleri için çocuklara zirkonyum kron kaplama yapılması gerekir.

Uygulama sırasında çürüyen dişin lokal anestezi ile acısız bir şekilde temizlenerek gerekli şekillendirmenin yapılmasının ardından diş ve ağız ölçülerine göre uygun zirkonyum kron seçilerek dişe yapıştırılmaktadır. Pedodontik zirkonyum kronlar çocuklar için özel olarak üretilmektedir. Süt ön dişlerinde yapılan tedaviler arasında dayanıklı ve estetik açıdan en avantajlı olan yöntemlerden biridir. Diğer yandan süt azı dişlerinde ise sağlam diş dokusu dolguya izin vermeyeceği için tercih edilebilir.