Beyaz Kompozit Dolgular

[toc]
Beyaz kompozit dolgu, diş uygulamaları arasında en sıklıkla başvurulan uygulamalardan biri olup, genellikle diş kaybı olasılığı oldukça düşük bir ihtimaldir. Beyaz kompozit dolgunun dişin rengini düzenlemek, diş şeklini değiştirmek, bazı diş problemlerini gidermek gibi farklı kullanım alanları bulunmaktadır.

Beyaz Kompozit Dolgu Nedir?

Beyaz kompozit dolgu, beyaz rengini içerisindeki kompozit reçinesinden almaktadır. Silikon dioksit moleküllerini içerisinde barındıran plastik bir malzeme olan kompozit reçine, diş rengi ile aynı olması sebebi ile beyaz dolgu olarak da adlandırılmaktadır.

Beyaz kompozit dolgu tedavisi, yaygın olmayan kullanım zamanlarında hem hastalar için daha zor bir kullanım şeklinin olması hem de uygulama imkanlarının kısıtlılığı neden ile sadece ön dişlerdeki dolgu işlemlerinde uygulanmıştır.

Günümüzde diş uygulamalarında da teknolojinin ilerlemesi sayesinde geliştirilen kompozit madde, çiğneme sırasında oluşan basınç değerlerine dayanıklı ve daha az aşınma payı sayesinde artık arka dişlerin tedavisinde de kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.

Beyaz Kompozit Dolgu Nasıl Uygulanır?

Beyaz kompozit uygulamaları, genellikle oldukça kısa süren bir uygulama sürecine sahiptirler. Çoğunlukla tek gün içerisinde tedavisinin tamamlandığı beyaz kompozit dolgu uygulamasında ilk olarak genel bir ağız ve diş sağlığı muayenesi yapılmaktadır.

Diş çürüğünün ve seviyesinin tespit edilmesinden sonra çürük temizleme işlemi başlatılmaktadır.

Diş çürüğünün temizlenmesinden sonra uygulanabilecek dolgu işlemlerinden biri olan beyaz kompozit dolgu hakkında hasta kişiler bilgilendirilmekte ve bu doğrultuda dolgu işlemleri başlatılmaktadır.

Diş çürüğünün temizlenmesinden sonra oluşan oyuk bölgeye uygun kavis verilmekte ve dişe dolgu maddesinin tutunabilmesi için özel bir ilaç uygulaması yapılmaktadır. Sonrasında, hasta kişinin diş rengine uygun olarak hazırlanmış olan beyaz kompozit dolgu, istenilen bölgeye uzman diş hekimi tarafından uygulanmaktadır.

Diğer diş renkleri ile uyum içerisinde olacak şekilde hazırlanmış olan beyaz kompozit dolgu, dişe yerleştirildikten ve gerekli şekillendirmeleri yapıldıktan sonra, teknolojik bazı araçlar yardımı ile sertleştirilmektedir. Son rötuşların yapılması ile tamamlanan beyaz kompozit dolgu, uzman diş hekimi tarafından verilen onay ile bir gün içerisinde birden fazla diş için uygulanabilmektedir.

Beyaz Kompozit Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beyaz kompozit dolgu uygulamasından sonra kişilerin daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olabilmesi için, dolgu işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Kısa süreli bir hassasiyet artışı normal bir durum olsa da uzun süren hassasiyetlerde kişiler mutlaka kontrol için yeniden başvuruda bulunmalıdırlar.
  • Özellikle kola, kırmızı şarap ve çay gibi diş yapısını etkileyen ve boyama özelliğine sahip ürünler ile birlikte sigara kullanımı, kompozit dolgunun renklenmesine sebep olmaktadır.
  • Sert ve kabuklu besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Beyaz Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Beyaz kompozit dolgu uygulamaları, günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Oldukça kısa süren bir işlem olan beyaz kompozit dolgusunun tercih edilmesinde etkili özellikleri ve sahip olduğu avantajlar şunlardır:

  • Bir sağlık uygulaması olan beyaz kompozit dolgu, her ne kadar temelinde çürüklerin giderilmesindeki tamamlayıcı bir tedavi olsa da diş ile olan uyumluluğu sayesinde estetik kaygı taşıyan hastalar için oldukça avantajlı bir uygulamadır.
  • Beyaz kompozit dolgu uygulamalarının tercih edilmesinde etkili bir diğer neden, kısa süreli bir işlem olması ve risklerinin minimum olmasıdır.
  • Beyaz kompozit dolgu, bazı dolgu türlerine göre daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hem ark dişlere hem de ön dişlere uygulanabilir bir tedavidir.
  • Beyaz kompozit dolgu, sahip olduğu bileşik yapı sayesinde diş ile uyumlu bir şekilde birleşmektedir. Birleşim yerlerinde açıklık olmaması ve diş yüzeyine sağlam bir şekilde yerleşmesi sebebi ile uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım imkânı sunmaktadır. Dişlere iyice bağlanmaları sayesinde diş dokularını desteklemekte ve kırık ile hassasiyet oluşumunun önüne geçmektedir.
  • Ağrısız bir işlem olan beyaz kompozit dolgu, uyuşturulmaya gerek bile duymadan uygulanabilmektedir.