Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma  (Bleaching) 

Pırıl pırıl parlayan, bembeyaz dişler özellikle sağlıklı bir gülümsemenin değil, insanın kendine olan güveninin de artmasını sağlayan en önemli nedenlerden biri! Neyse ki günümüzde estetik diş hekimliğinin profesyonel uygulamaları sayesinde diş renginden mutlu olmadığı için gülmeyi unutan insanlar kısa, ağrısız uygulamalarla keyifle gülümseyebiliyorlar.

Diş beyazlatma işlemi dişlerin yüzeyindeki diş taşlarını ve yüzeysel lekeleri temizleme işlemi değildir. Diş taşı temizliği ve polisaj işlemi ile dişte oluşan renklenmeler giderilebilir. Ancak bu yolla giderilemeyen renklenmelerin giderilmesi veya dişin kendi renginin yedi sekiz tona kadar açılması mümkündür. Diş beyazlatma işlemi çeşitli nedenlerle dişlerin derin yapısına (mine ve dentin) nüfus eden renklenmelerin giderilerek dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemidir. Diş beyazlatma tedavimiz sonunda dişleriniz üzerinde yer alan renk farklılıklarından ve sararmalardan kurtulabilirsiniz.

Kimler Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir?

Beyazlatma işlemi birçok zaman estetik isteklerle uygulanmaktadır. Bazen de kozmetik sebepler dışında da uygulanmakta; diş yapısından kaynaklı renk bozukluklarının (erken yaşta fazla antibiyotik kullanımı, aşırı flora maruz kalma gibi…) düzeltilmesinde de tercih edilen bir yöntem. Diş ve diş eti rahatsızlığı olması durumunda diş hekimi tarafından muayene sonrasında uygun görülürse yapılabilir. Büyüme gelişme döneminde, gebelere ve emziren annelere önerilmez.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma türleri hakkında bilgileri şu şekilde sıralarız:

  • Klinik ortamda diş beyazlatma
  • Lazer ile diş beyazlatma
  • Ev tipi diş beyazlatma
  • Tek diş beyazlatma (genellikle kanal tedavili dişlere uygulanır)
  • Kombine diş beyazlatma

Klinik Diş Beyazlatma Nedir?

Dişleri klinik şekilde beyazlatma hakkında detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

Zaman kısıtlaması bulunan hastalara yönelik uyguladığımız diş beyazlatma tedavisidir.

Seansları diğer diş beyazlatma tekniklerine göre daha kısa sürer ve kesin sonuçlar alınır.

Klinik teknikte, diş hekimimiz tarafından dişleriniz üzerine sürülen beyazlatma jeli, UV ışın veya lazer yardımı ile aktif hale getirilir. Ortalama 1 saat içerisinde beyazlama etkisi tam şekilde aktifleşir.

Diğer ismi ile lazer diş beyazlatma tekniği olarak ifade ettiğimiz bu yöntem kapsamında sigara ve kahve lekeleri, sararma ortadan kalkar.

Kombine Diş Beyazlatma Nedir?

Dişleri kombine beyazlatma, klinik diş beyazlatma işlemi ardından sizlere ileteceğimiz beyazlatma jellerini uygun teknik ile evde de uygulayabileceğiniz, bu kapsamda dişlerin beyazlığını destekleyebileceğiniz tedavi seçeneğimizdir. Klinik işlem 2 gün sonra ev tipi diş beyazlatma jeli ile desteklenir

 Lazer ile Diş Beyazlatma Nedir?

Lazer ile diş beyazlatmanın en büyük avantajı çok kısa sürede beyazlatma işleminin gerçekleştirilebilmesidir. Diş hekimi tarafından dişlerin çevresindeki tüm yumuşak dokular bariyerle izole edildikten sonra dişlerin üzerine beyazlatma jeli uygulanır  lazer veya UV ışığı ile aktif hale getirilir. Kısa sürede ve ağrısız beyazlatma işlemi tamamlanmaktadır.

Tek Diş Beyazlatma (İçten Beyazlatma) Nedir?

Genellikle kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanır. Dişteki dolgu sökülür, oluşan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır ve sonrasında diş, geçici bir dolgu ile kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar 3 gün aralıklarla seanslar tekrarlanır.

Diş Beyazlatma Hakkında Sık Sorulan Sorular

-Dişlerimi Beyazlatmak İstersem En Etkili Yöntem Hangisidir? En Etkili Beyazlatma Yöntemi Nedir?

Ofis ortamında bir saat içinde gerçekleştirilen Power Bleaching; beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 4-5 ton açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

-Diş beyazlatma güvenli midir yoksa dişlere zarar verir mi? Diş beyazlatmanın bir yan etkisi var mı? Diş beyazlatma can yakar mı?

Yapılan çalışmalar diş hekimi kontrolünde uygun konsantrasyonlarda beyazlatma jeli ile yapılan beyazlatmanın hiçbir zararın olmadığını göstermiştir. Diş beyazlatma sonrasında dişlerde yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Dişlerin beyazlatılması için farklı konsantrasyonda ilaçlar da kullanılabilir ancak bunların da nasıl ve ne kadar kullanılacağına mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Beyazlatma sonrasında az da olsa dişlerde hassasiyet oluşabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat ve yüksek oranda florür bulunduran diş macunları da kullanılabilir.

-Diş Beyazlatma Ne Kadar Etkili?

Diş beyazlatma tedavisi herkeste aynı oranda sonuç vermez; diş renginin ne kadar açılacağı dişin yapısına göre değişir. Bazı dişler daha kısa sürede beyazlarken, bazıları için birkaç seans uygulama yapmak gerekebilir. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi sonuç verir . Antibiyotik kullanımına bağlı grileşmenin beyazlatılması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir.

-Dişler Nasıl Beyazlar?

Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine ve dentin yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.

-Diş Çürükleri Beyazlatmaya Engel Mi?

Ağzında ilerlemiş çürükleri ve diş eti hastalığı olanlar hekimleri tarafından uygulanacak olan tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır.

-Dişlerde Hassasiyet Varken Beyazlatma Yapılır Mı?

Dişler hassasken beyazlatma yapılması mümkündür. Eğer dişleriniz soğuk ve sıcak gıdalara karşı hassasiyet taşıyor ise diş beyazlatma tekniğini kullanmanızda her hangi bir sakınca bulunmaz. Diş hassasiyeti bulunan dişlerinize zarar verebilecek her hangi bir malzeme bu teknik kapsamında kullanılmamakta ve hidrojen peroksit ise çok düşük oran ile jel içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda, beyazlatma jelinin kristalleri içermesi hassasiyetinizin hafiflemesinde de etki olacaktır.

-Diş Beyazlatma Ardından Nelere Dikkat Etmeliyim? İşlem sonrası Çay, Kahve Gibi İçeceklerden Ne Kadar Uzak Kalmalıyım?

Diş beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Beyazlatma işlemlerimiz ardından asitli içecekleri hemen tüketmemeye,

-İki hafta süresinde çay, kahve, şarap, kola tüketmemeye,

-Sert ve kabuklu gıdaları dişler ile kırmamaya,

-İlk hafta ardından düzenli ağız hijyenini dişleri fırçalayarak sağlamaya dikkat etmeniz gerekir.

-Beyazlatma Ne Kadar Süre Etkisini Korur? Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı Mıdır?

İşlem sonrasında dişlerin rengi asla eski rengine dönmez ama bir miktar renklenme 6 ayla iki yıl arasında oluşur. Beslenme alışkanlıklarına göre bu renklenme farklılık gösterir. Beyazlatmadan 6 ay sonra kontrol edilmeli, gerekirse diş taşı temizliği, polisaj ve bir kez ev tipi beyazlatma tavsiye edilir.

-Kimlere Diş Beyazlatma Yapılır? Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

Diş Beyazlatma İşlemi:

Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenmeyi giderme,

Amalgam dolgu ardından oluşan renklenmeyi yok etme,

Bebeklikte antibiyotik kullanımı ile dişlerde oluşan sararmayı giderme,

Hamilelik döneminde dişlerde oluşan sararmaları giderme,

Başarısız kanal tedavisi ardından dişin içine gelen renk değişimini gidermek,

Kahve, çay, alkol, sigara etkileri ile oluşan koyu renk lekeleri giderme,

Travma ardından dişin içinde yer alan canlı dokunun ölmesi sebebi ile diş içinde kanmaya bağlı oluşan ve kalıcı hale gelen renk değişimini ortadan kaldırma,

Dişlerin sağlıklı olmasına rağmen doğal renginin koyu ve parlak olmamasından rahatsız olmanız halinde estetik bir görünümüne kavuşmayı arzu etme,

Bu gibi durumların tümünde diş beyazlatma diğer bir ifade ile blenching tedavimizden yararlanabilirsiniz.

-Diş Beyazlatma Fiyatları Nedir? 2020 Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Diş beyazlatma tedavilerini araştıran hastalarımızdan sıklıkla aldığımız sorulardandır. Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi yıllık ekonomik değişimlerden etkilenmektedir. Türk Diş hekimleri Birliği’nin 2020 yılı için yayınladığı fiyat tarifesinde belirtildiği çerçevede belirlenir. Ancak uygulanacak diş beyazlatma yöntemine göre ve uygulanacak seansa göre değişkenlik göstermektedir.

Uzman Diş Grup Polikliniği farkıyla en doğru diş beyazlatma için telefon numaralarımızdan, WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilir veya ilk muayenenizi olup hemen tedaviye başlamak için bizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim:

Tel: 0262 332 35  45
Whatsapp | Mobil Tel: 0542 439 10 52

Kocaeli Diş Beyazlatmaİzmit Diş BeyazlatmaLazer ile Diş Beyazlatma