Pedodonti

Çocuk diş hekimliği özellikle gelişim çağında olan çocukların ilerleyen zamanlar için daha sağlıklı ağız ve diş yapısına kavuşması, olası diş sorunlarının engellenmesi ve gelişimin desteklenmesi adına son derece önemlidir. 0 – 13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişilerinin sağlıklı hale getirilmesi ve diş sorunlarının ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi uygulana diş hekimliği alanı pedodonti olarak tanımlanır.

Pedodonti bebeklik çağından başlayarak ağız, diş ve çene, yüz bölgelerinin çocuklarda gelişiminin takip edilmesi ve sağlığının korunmasını sağlar. Diş sağlığını koruyan çeşitli koruyucu tedavi yöntemlerini barındıran anabilim dalı, tedavi edici tüm unsurları da bünyesinde barındırmaktadır.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti diş hekimliği 0 – 13 yaş grubu için ağız ve diş sağlığının korunması, kalıtımsal, travmalara bağlı veya diğer çevresel etkenler nedeniyle yaşanan çürümeler ve diğer sorunlar için tedavi uygulayan diş hekimliğinin bir dalıdır. Pedodontistler tarafından bebekler ve çocuklar için ağız – diş sağlığının korunmasına ve tedavi edilmesine yönelik her türlü önleyici ve tedavi uygulamaları yapılır.

Pedodonti kapsamında birçok farklı tedavi yönteminden söz edilebilir. Özellik süt dişlerinin bu süreçte kontrolü ve önleyiciler ile korunması son derece önemlidir. Çocukların diş sağlığına ilişkin olması tüm sorunların önlenmesi adına pedodontik uygulamalar oldukça önemlidir.

Çocuk Diş Hekimliği Kapsamında Hangi Tedaviler Uygulanır?

Çocuk diş hekimliği tedavileri kapsamında birçok farklı uygulamaya başvurulması mümkündür. Çocuklarda meydana gelen sorunlara ve uygulanması gereken koruyucu önlemlere göre farklı tedavilere başvurulması mümkündür.

Çocuk diş hekimliği kapsamında uygulanan yaygın tedavi yöntemleri:

  • Yer tutucular
  • Çocuk protezleri
  • Diş çekimi
  • Diş travmaları tedavileri
  • Endodontik tedaviler
  • Süt ve sürekli dişlerde retoratif tedaviler
  • Diş çürüğünden koruyucu önlemler (fissür örtücü, fluorid jel vb.)
  • Ağız alışkanlıklarının önlenmesi (parmak emme, tırnak yeme vb.)

Çocuk diş hekimliği kapsamında dikkate alınan ve uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Pedodonti kapsamında en önemli uygulamalar ise diş çürüğünden koruyan ve önleyici uygulamalardır.

Çocuklara Uygulanan Koruyucu Uygulamalar Nelerdir?

Diş çürüğü koruyucu tedaviler kapsamında çocukların özellikle ağız ve diş sağlığının korunması ve ilerleyen yaşlarda herhangi bir sorun yaşanmaması için özel önleyici tedaviler uygulanabilir. Bu tedaviler arasında en bilinenlerden biri fissür örtücülerdir. Diğer yanan flor uygulaması da diş çürümelerinin önüne geçebilecek özel tedaviler arasında sayılabilir.

Çocuk diş hekimliği kapsamında uygulanan tedavilerin en temel amacı diş sorunlarının oluşumunun engellenmesidir. Çürüksüz ve daha işlevsel dişler için bu özel uygulamalar yapılabilir. Öte yandan çocukların beslenme alışkanlıkları ve ağız, diş bakımı hakkında bilinçlendirilmesi de son derece önemlidir. Koruyucu diş tedavisinde flor ve fissür örtücü işlemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fissür Örtücü ve Flor Uygulamaları Ne İşe Yarar?

Fissür örtücü diş tedavisi daimi dişlerde yüzeyde yer alan ve çürümeye yatkın olukların kapatılarak söz konusu bölgede bakterilerin yer edinmesi engellenir. Fissür örtücü tedavi kapsamında diş çürükleri akışkan bir dolgu maddesi ile kapatılan bölgeye ulaşamayacağı için daha uzun süreli olarak diş sağlığının korunması mümkün hale gelir. Fissür örtücü tedavi uygulanan çocuklar için en az 6 ayda bir kontrol gerekir.

Fissür örtücü ile benzer bir koruyucu diş tedavisi yöntemi olan flor uygulaması ise diş yapısını kuvvetlendirme temelli yapılmaktadır. Flor ile diş minesinin kuvvetlendirilmesi ve dişin asit ataklarına karşı korunması sağlanır. Bu sayede çürük oluşumunun büyük oranda önüne geçilir. Sadece uzman bir diş hekimi tarafından uygulanan bu yöntemler pedodonti kapsamında önemli bir yer edinmiştir.