Zigomatik İmplant

Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik kemik aslında elmacık kemik dediğimiz kemiğin içine yapılan implant sistemidir. Üst çenede çok ileri derece kemik erimesi olan ufak bir implant bile yapılamayan hastalara uygulanan bir implant yöntemidir. Üst çene kemik yapısının büyük bir bölümünü yitiren hastalar için zigomatik kemikten faydalanılabilir. Zigomatik implant klasik implantlardan daha büyük bir implanttır. Zigomatik kemik üst çene bölgesinde uzun bir mesafe olduğu için, bu bölgelere 30 mm’lik 50 mm’lik uzun zigomatik implant yerleştirilir.

Zigoma İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • Çene kemiği yeterli güçte olmayan ve bu sebeple implant yaptıramayan hastaların, elmacık kemiklerinden destek alarak protez dişlere sahip olması sağlanır.
  • Kanser ve tümör sonucunda çene kemiğini kısmı veya tam kaybeden hastalar da zigoma implant operasyonuna uygulanabilir

Zigomatik İmplant Kimlere Uygulanır?

  • Genelde uzun seneler takıp çıkarmalı yani total protez kullanmış kişilerde
  • Kanser ve tümör sonucunda çenesini kaybeden hastalar

Zigomatik İmplantlar İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hasta muayene ile değerlendirilir ve volumetrik dental tomografiler çekilir. Çene kemiği hacimi ve yapısı değerlendirilir. Zigomatik kemiğin, üst çeneye olan mesafesi ölçülür. Buna göre uygun implant seçilir. Genel anestezi ile yaklaşık 2 saat süren operasyon ile üst çeneye zigomatik implantlar yerleştirilir. İmplant vidalarının yerleştirilmesinden sonra, geçici diş protezi takılır ve implantlar iyileşmeye bırakılır. Yaklaşık 3 ay sonunda, kalıcı diş protezleri implantlara yerleştirilmektedir.