Sinüs Lifting

Sinüs Tabanını Yükseltme (Sinüs Lifting) Nedir ? 

Yanakta arka tarafta ve üst azı diş köklerinin üstünde maksiller sinüs olarak isimlendirdiğimiz içi boş hava boşlukları bulunur. Diş köklerimiz bu boşluğa doğru uzanır. Bu alanda bulunan dişlerde kayıp oluştuğunda bazen implant uygulamak için yeterli kemik kalınlığı olmamaktadır. Böyle bir durumda oradaki kemik kalınlığını artırmak gerekir. Bu işleme sinüs greftleme ya da sinüs lifting adı verilmektedir. Sinüs lifting işleminde sinüs tabanını kaplayan membran kaldırılarak altına kemik tozu yerleştirilir. Böylelikle sinüs tabanı yükseltilmiş olur. Greftin olgunlaşması yaklaşık olarak birkaç ayı bulabilir. Ancak bu aşamadan sonra  implant yerine yerleştirilebilir.

Sinus Lifting Operasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Sinus lifting (sinus yükseltme, kaldırma) ameliyatı; genellikle lokal anestezi altında bazen de genel anestezi altında uygulanır, standart diş doktoru koltuğunda yapılan bir cerrahi işlemdir. Ağız içinden açılan küçük bir pencere aracılığı ile ulaşılır. Sinusün içini kaplamakta olan sinus membranında istenilen oranda yükseltilir ve meydana getirilen boşluğa kemik tozu ve greftleme işlemi yapılarak, dikiş atılarak bölgenin kapatılması yapılır. Sinüs lifting ameliyatı sonrasında 3-6 ay süre beklenir ve sonrasında implant uygulanır.

Sinus Lifting Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sinus lifting ameliyatı sonrasında, yara bölgesinin korunması için 24 saat boyunca diğer tarafla yemek yenmesine dikkat edilmelidir. İşlemin sonrasında iki saat boyunca hiçbir şey yenip içilmemelidir. Sinus lifting işleminin sonrasında burun temizliği yapılırken basınç uygulanmamalı ve hapşırılırken ağız açık tutulmalıdır. Hastaların özellikle iyileşme döneminde sigara içmemeleri çok önemlidir.